Baltās tiesības jeb braukšanas mācību atļauja
Baltās tiesības jeb braukšanas mācību atļauja
Baltās tiesības jeb mācību braukšanas atļauja

Gribas mācīties braukt, bet nezini, kas ir baltās tiesības? Izlasi mūsu rakstu un uzzini!

Esam sagatavojuši rakstu, lai Jums palīdzētu uzsākt mācības un Jūs būtu informēti, kādi dokumenti un procedūras nepieciešamas pirms uzsāksiet braukšanas apmācību!


Šajā rakstā pastāstīsim par to:

 • kas ir baltās tiesības,
 • kad tās nepieciešamas,
 • kas jādara, lai tās iegūtu,
 • cik tas izmaksās!Kas ir baltās tiesības?

Baltās tiesības jeb braukšanas mācību atļauja ir pirmais dokuments, kuru saņem no CSDD pēc tam, kad cilvēks izlēmis mācīties vadīt kādu sauszemes transportlīdzekli. Braukšanas mācību atļauja paredzēta šādu kategoriju apguvei:

 • AM (mopēds līdz 50cm3)
 • A1 (motocikls līdz 125cm3 vai 11kW)
 • A2 (motocikls ar jaudas ierobežojumu līdz 35kW)
 • A kategorija (motocikli bez jaudas ierobežojuma)
 • B1 (kvadracikls)
 • B (vieglais automobilis, līdz 3.5t un maksimums 8 pasažieru vietām).

 • Ja esi jau ieguvis kādu no augstākminētajām kategorijām, baltās tiesības turpmākajai apmācībai citās kategorijās nav nepieciešamas - tava jau iegūtā vadītāja apliecība būs dokuments, kurš atļaus apgūt praktiskās iemaņas augstākminētajās kategorijās.

  Baltās tiesības AM kategorijai var iegūt no 12 gadu vecuma, A1 un B1 kategorijai no 14 gadu vecuma, no 16 gadu vecuma A2 un B kategorijai un no 22 gadu vecuma - A kategorijai. Baltās tiesības ir derīgas 3 gadus no to izdošanas brīža.
   
  IEVĒRO! Baltās tiesības nepieciešamas arī tad, ja vēl neesi iestājies autoskolā un mācīties braukt vēlies ar kādu savu tuvinieku, nevis instruktoru!
   

  Kas jādara, lai iegūtu baltās tiesības?

  Lai iegūtu baltās tiesības un varētu uzsākt praktisko apmācību, topošajam vadītājam jāiziet medicīniskās komisijas pārbaude, kuru var veikt autoskolā, pie ģimenes ārsta vai poliklīnikā, kā arī CSDD nodaļās. Tomēr vēlamies atzīmēt, ka ne visi ārsti un ne visas poliklīnikas, kā arī ne visās CSDD nodaļās piedāvā iespēju iziet medicīnisko komisiju, tādēļ iesakām sākumā sazināties ar vēlamo pakalpojumu sniedzēju un uzzināt, vai šis pakalpojums tur ir pieejams.

  Arī mēs piedāvājam iziet medicīnisko komisiju pie mums, iepriekš vienojoties par vēlamo laiku vai arī pievienojoties tuvākajai medicīniskās komisijas pārbaudei. Pie mums medicīnisko komisiju iziet ir ātri, ērti un lēti - bez liekām rindām, bez liekiem satraukumiem un mūs ērti sasniegt gan ar kājām vai sabiedrisko transportu, gan privāto transportu!

  Pēc tam, kad medicīniskā komisija ir izieta, vari doties uz jebkuru no 10 CSDD nodaļām, kuras sniedz vadītāju kvalifikācijas pakalpojumus un saņemt savu pirmo CSDD izsniegto dokumentu - mācību braukšanas atļauju.

  Cik izmaksās mācību braukšanas atļaujas iegūšana?

  Kopējās izmaksas, lai iegūtu baltās tiesības jeb mācību braukšanas atļauju būs aptuveni 30-50€, atkarībā no tā, kur plāno iziet medicīnisko komisiju, jo dažādiem pakalpojumu sniedzējiem ir dažādas cenas. Ja medicīnisko komisiju iziesi pie mums, kopā ar balto tiesību izgatavošanu CSDD Tev tas izmaksās 41.16€, no kuriem 35€ būs par medicīnisko komisiju un 6.16€ par baltajām tiesībām. Laika ziņā, medicīniskā komisija parasti aizņem no 15-45min, atkarībā no tā, cik daudz citu cilvēku vēlas arī iziet medicīnisko komisiju un aptuveni 10-30min aizņem balto tiesību saņemšana kādā no CSDD nodaļām.
   
  Kad medicīniskā komisija izieta un mācību braukšanas atļauja saņemta, vari drošu sirdi mācīties braukt kopā ar radiem un draugiem vai arī sertificētu instruktoru! Lai veicas!
   
  Pastāsti arī citiem: