Kā pareizi saregulēt spoguļus? | PADOMU OTRDIENA
Kā pareizi saregulēt spoguļus? 09.02.2021.
padomu otrdiena saregulēt spoguļus

padomu otrdiena saregulēt spoguļus

Saregulē savu sēdekli pareizi!

Šis ir otrais raksts mūsu jaunajā rakstu sērijā - PADOMU OTRDIENA. Šoreiz stāstīsim, kā pareizi saregulēt gan salona, gan sānu spoguļus, kas tajos jāredz un ko darīt, ja spoguļos tomēr visu nevar ieraudzīt.

Pārliecinies, ka sēdeklis jau saregulēts -
tikai tad ķeries klāt spoguļu regulēšanai!

Kad auto sēdeklis ērti saregulēts, pienācis laiks spoguļu regulēšanai, kas ir vēl būtiskāk kā sēdpozīcija, jo nodrošina mūsu smadzenes ar papildus informāciju no mūsu apkārtnes, bez liekas piepūles.

Ar kādiem spoguļiem auto ir aprīkots?

Visiem mūsdienu auto ir pa vienam sānu skata spoguļiem katrā pusē, vairumam auto ir arī salona atpakaļskata spogulis (ar izņēmumu komercauto, kuriem ir slēgta aizmugures daļa - nav aizmugurējā stikla - tiem bieži vien šāda spoguļa nav). Retro auto mēdz būt tikai viens sānu spogulis, bet tādu auto uz mūsu ceļiem ir ļoti maz.

Bieži vien arī saules sargos iestrādāti spoguļi, bet tos regulēt nav nepieciešams, kā arī, esot kustībā, tajos skatīties nevajadzētu - šie spoguļi paredzēti, lai apskatītos, vai pie mutes nav pielipis brokastu tostermaizes gabaliņš, nevis, lai radītu drošību uz ceļa :)

Kā pareizi saregulēt sānu spoguļus?

Sānu spoguļos vajadzētu redzēt maksimāli daudz apkārtējo vidi un pēc iespējas mazāk paša auto - optimāli, ja spoguļa malā, kura ir vistuvāk auto, redz tikai aizmugurējo durvju rokturi (auto ar divām durvīm - pēc iespējas mazāk auto sānu), tātad - spoguļu mērķis nav skatīties, vai paša auto sāns pietiekami uzpulēts, bet novērtēt to, vai josla blakus ir brīva un var veikt, piemēram, pārkārtošanās manevru.

Lielai daļai topošo un arī esošo autovadītāju ir problemātiski izprast, kurā vietā spogulī labāk "novietot" horizontu, lai redzētu pēc iespējas vairāk - horizontam vajadzētu atrasties aptuveni 1/3 no spoguļa augšējās malas, tātad 2/3 no spoguļa horizontālās virsmas ir vērstas tieši uz zemi. Mūsu mērķis, taču, ir redzēt blakus esošos auto, nevis mākoņos lidojošās lidmašīnas! :) Bet vienas 100% drošas shēmas nav, ir jāņem vērā arī paša spoguļa forma un tas, vai spogulis ir sfērisks vai nav - sfēriskiem spoguļiem var veidoties dažādi leņķi, tādēļ būtiski iekāpt savā auto un paregulēt spoguli, novērtēt, kā var iegūt maksimāli daudz apkārtējās vides "bildi". Ļoti ērti, ja var pieaicināt kādu tuvinieku, vai arī apturēt auto ielas malā un pavērot, kā dažādi spoguļu novietojumi maina to, ko varam ieraudzīt (tuviniekam var lūgt pārvietoties apkārt mašīnai un novērtēt, kur ir svarīgāk redzēt vairāk un kur redzēt var arī mazāk, nezaudējot drošību).
 
Pareizi noregulētam spogulim nav jēgas, ja tas ir netīrs! Atceries regulāri notīrīt sānu spoguļus un lietus laikā ieslēgt spoguļu apsildi!
 

Kas būtu jāredz salona atpakaļskata spogulī un kā to noregulēt?

Salona atpakaļskata spogulis tiek regulēts mehāniski, ar roku to pagriežot nepieciešamajā virzienā un leņķī. Spoguli vajadzētu saregulēt tā, lai brīvi tajā var pārredzēt visu aizmugurējo stiklu. Ņem vērā! Salona atpakaļskata spogulis ir aprīkots ar aptumšošanas iespēju, daļai auto aptumšošanas ieslēgšana ir manuāla - nospiežot mēlīti virzienā prom no sevis, tātad, braucot diennakts tumšajā laikā, mēlītei ir jābūt pavilktai virzienā uz sevi. Jaunākiem auto aptumšošana notiek daļēji vai pilnīgi automātiski - ir auto, kuriem aptumšošanas funkciju var izslēgt ar pogu uz spoguļa, bet, kad aptumšošana ieslēgta, spogulis pēc nepieciešamības tiek aptumšots automātiski. Daļai auto šī sistēma ir pilnīgi automātiska un to nevar ne ieslēgt, ne izslēgt. Kad spogulis ir aptumšots, tajā var redzēt tieši to pašu skatu ko neaptumšotā spogulī - varēs redzēt spīdošus auto lukturus un citus gaišus elementus.

 
Kad sēdeklis un spoguļi kārtībā, jāķeras klāt roku pareizam novietojumam uz stūres, bet par to pastāstīsim nākamajā otrdienā!